یادی از استاد دکتر سید خلیلِ خطیب رهبر

 "استاد دکترسیدخلیل خطیب رهبر" در سال 1302خورشیدی، در یکی از محلات ِقدیمی  شهر"کرمان" دیده به جهان گشودند. پدران ِ ایشان، از جملۀ روحانیون ِبرجستۀ کرمانی به شمار میامدند و نام خانوادگی "خطیب رهبر" اشاره به همین سابقه است.
ایشان تحصیلات ِابتدائی و متوسطۀ خویش را در زادگاه ِخویش سپری نمودند و سپس برای تکمیل تحصیلات ِخویش، درسال1319 وارد "دانشسرای مقدماتی کرمان" شدند. فارغ التحصیلی ایشان با درجۀ ممتاز در سال 1322خورشیدی بود و پس از آن به تدریس در مدارس ِکرمان و خدمت آموزش و پرورش(فرهنگ) مشغول گردیدند.
بعد از چندسال تدریس، ایشان برای انجام ِ تحصیلات ِعالی خویش، عازم "تهران" گردیدند و پس از أخذ لیسانس و فوق لیسانس، در دورۀ دکتری زبان و ادبیات فارسی، در "دانشگاه تهران" پذیرفته شده و سرانجام در سال ِ1336 خورشیدی، موفق به أخذ دکترای خویش گردیدند.
بلافاصله پس از دریافت ِدرجۀ دکترا، ایشان تدریس در رشتۀ زبان و ادبیات فارسی در همان دانشگاه تهران را آغاز نمودند.
"استاد دکترخطیب رهبر" از مظاهر ِبارز ِفضل و فضیلت ِروزگار و آراسته به صفات ِعالی ِانسانی هستند و مایۀ مباهات ِهمشهریها و هم استانی های کرمانی خویش، محسوب می شوند.
ایشان شاعری سخن سنج، ادیبی توانا ، نویسنده ای فرزانه، شارح و مُفسّری صاحبنظر و محققی دانا هستند که با تحقیقات و تتبّعات ِخود، راهگشای ِارزشمند و کم نظیری برایِ جمع ِکثیری از دانشجویان و پژوهشگران ِزبان و ادبیات ِفارسی بوده اند.
از جملۀ کتابها و تألیفات ِایشان، موارد ذیل را می توان نام برد:

الف : تصحیح و حاشیه نویسی وشرح شاهکارهای ادب پارسی، مثل:
  1-شرح و توضیح مفصل گلستان سعدی
  2-شرح و توضیح مفصل مرزبان نامه
  3-شرح و حواشی غزلیات حافظ
  4-شرح و حواشی غزلیات سعدی
  5-تصحیح و شرح تاریخ بیهقی
  6- و......

ب : تحقیقات ِدقیق و استادانه در زمینۀ دستور زبان فارسی ، مثل :
   1-کتاب "حروف اضافه"
   2-کتاب "حروف ربط"
   3-کتاب "صفت"
   4- و.....

ج : مجموعۀ چندین جلدی "گزینه های سخن پارسی" ، مثل :
  1-گزیدۀ اشعار فرخی سیستانی
  2-گزیدۀ اشعار رودکی
  3-گزیدۀ گلستان سعدی
  4-گزیدۀ بوستان سعدی
  5-گزیدۀ غزلیات حافظ
  6-گزیدۀ کلیله و دمنه
  7-گزیدۀ تاریخ بیهقی
  8-گزیدۀ غزلیات سعدی
  9-گزیدۀ مرزبان نامه
  10- گزیدۀ جهانگشای جوینی
  11- و.....

د : مجموعۀ داستانهای منظوم، مثل :
   1- داستانهای منظوم از سنائی غزنوی
   2- داستانهای منظوم از مثنوی معنوی مولوی
   3-داستانهای منظوم از سعدی
    4-داستانهای منظوم از جامی
   5- و.....

   

/ 32 نظر / 72 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مجید

سلام با عرض معذرت بنده شکر خوردم که آن حرفها را زدم در مورد استاد و از همه خوانندگان عزیز وبلاگ شما که توهم در ذهنشان ایجاد شد معذرت خواهی می کنم همه حرفهای من از بیخ و بن اشتباه بوده است لطفا آن ها را در معرض دید عموم قرار ندهید. لطفا از من به دل نگیرید کامنت قبلی بنده را هم حذف کنید. به امید دیدار همیشه به شما سر خواهم زد.............

مجید

نه باور کنید که به خاطر چیزهایی که شما گفتید نبود که من پشیمان شدم من نمی دانم چرا هر حرفی می زنم شما یک برداشتی می کنید من یک حرفهایی زدم که نادرست بود و از گفتن آن ها پشیمان شدم چون که غلط بود و اعتراف هم کردم ضمنا الزام نکردم که کامنت بنده را حذف کنید و می توانید همیشه آن ها را در تاریخچه وبلاگتان نگهدارید

مجید

ضمنا واقعا من احتیاجی نمی دیدم که حتما آن حرف ها را در معرض دید عموم قرار دهم و اگر حرف من اشکالی داشت شما براحتی می توانستید که برای من کامنت خصوصی بگذارید ( که هنوز هم برای این کار دیر نیست) و اشتباهاتم را گوشزد کنید نه این که درخواست کنید که من آنها را علنی کنم شاید می خواستید که از این طریق مرا مفتضح کنید که البته من مفتضح خاص و عام هستم و احتیاجی به کار شما نبود در ضمن واقعا ممنونم که با لغاتی چون ((جفنگ)) بنده نوازی کرده و از پست ((غزل)) بنده انتقاد کردید من همیشه به وبلاگتان سر می زنم و اگر نقدی به نظرم رسید حتما خواهم گفت دوستدارت مجید

سلیمان رضایی

سلام مجید جان. باعث خوشوقتی است که شما در راستای شناساندن فرهیختگانی که کمتر شناخته شده هستند گام برمی دارید. بنده و جناب اسدی (آنطور که خودش می گوید) ای دی اس ال داریم شاید همین امر موجب می شود که اگر شما شش تا وبلاگ را سر می زنید من در همان زمان بتوان سی و شش تا را سر بزنم! موفق باشید.

سلیمان رضایی

سلام مجید جان. باعث خوشوقتی است که شما در راستای شناساندن فرهیختگانی که کمتر شناخته شده هستند گام برمی دارید. بنده و جناب اسدی (آنطور که خودش می گوید) ای دی اس ال داریم شاید همین امر موجب می شود که اگر شما شش تا وبلاگ را سر می زنید من در همان زمان بتوان سی و شش تا را سر بزنم! موفق باشید.

چهل درجه زیر شب

آنچه به پروردگار خود مدیونیم، دوست داشتن دیگران است. سلام: وبلاگ چهل درجه زیر شب باز هم با مطالبی متنوع به روز شد خوشحال میشم این هفته تو از اولینها باشی .

خانوم میم

متشکرم از تذکرت . نکته ای که گفتی رو اعمال کردم

یاشار

با سلام متن گنجانده شده در وبلاگ را مطالعه نمودم, جای بسی مباهات و افتخار است که هنوز افرادی در ایران زمین وجود دارند که قلبشان به عشق این کهن مرز و بوم می تپد, باشد که تلاشهای آنها به بار نشسته و زمینه ساز همت های آتی از جانب طلایه داران زبان و ادب فارسی گردد. با تشکر. یاشار از تبریز

مازیار شهبازی

از اینکه به حوزه ی ادبیات و تاریخ که ریشه در فرهنگ و تمدن ما دارد تعلق خاطر دارید جای بسی خوشبختی است . وبلاگ بنده به آدرس yasna1355.blogfa.com

مسعور

salam. mamnon az shoma ke inghadr be bozorgan eshgh mivarzid va anan ra be sayerin moarefi mikonid. man pezeshke omomi hastam va alagheye ziadi ham be adabiat daram.be eghideye man pezeshki ham dar zomreye olome ensanist va har pezeshki bayad meghdari adabiat bedanad.pozesh azinke ba fonte farsi naneveshtam . keyboard eshkal darad.